středa 18. července 2012

Tkaní na rámu

Další z technik tkaní, tentokrát na rámu. Touto technikou vzniklo tělo tašky.  Ucho jsem utkala technikou na hřebeni, o té někdy příště. Tkaní kabelky doporučuji pouze pro extra trpělivé jedince. Já osobně bych touto technikou příště tkala maximálně pouzdro na mobil. 

A tady je návod na utkání tašky:

 
Osnova je z tlusté bavlněné příze a světlá příze na útek je vlastnoručně spředená vlna z ovčího plemene Valaška.

Změřte si, jak dlouhý potřebujete pruh látky na celou kabelku včetně přeložení.

Vyrobte si rám :-)
Je možné jej vytvořit z rámu na vyšívání. Vnitřní délka rámu by měla být asi o 10 až 20 cm delší než naše požadovaná délka kabelky. Do protilehlých planěk nabijte hřebíčky asi 0,5 - 1 cm od sebe. A nebo použijte klasický rám na tkaní, jenže nebudete používat zvedání osnovy. I když, takto vyráběná kabelka zabere spoustu času a kdyby jste chtěli pracovat jen plátnovou vazbou, doporučuji tkát se zvedáním osnovy.


Napněte osnovu. Když budete tkát hrubou přízí, přizpůsobte tloušťku osnovní nitě. Osnovní nitě můžete klidně navíjet dvakrát. Doporučuji něco pevnějšího než klasickou vlnu na pletení. Začátek nitě přivažte k prvnímu hřebíčku a pak postupujte k protilehlé straně hřebíčků a zpátky.

Kdyby vám osnova klouzala z hřebíků,
zajistěte ji gumičkami jako na obrázku.

Začněte tkát. Útek protahujte osnovou podle vámi zvolené vazby. Raději málo utahujte, aby se vám kabelka nezužovala jako trochu mě.Nebojte se experimentovat, vypadá to nápaditě a pěkně!

Až bude hotová celá délka, postupně začněte kabelku sundávat z rámu. Vždy dva sousední kousky osnovy svažte k sobě a udělejte uzlík.

Potom můžete ušít pruh látky a udělat z něj boky kabelky a ucho. Já jsem si dovnitř ještě našila kapsičku se zipem.
Žádné komentáře:

Okomentovat